Pomen sočutja do sebe in sprejemanja sebe
Izhodišče
Ljudje, ki delajo v pomagajočih poklicih zmorejo neizmerno veliko sočutja in prijaznosti do drugih. Zmorejo ob/stati ob trpljenju in bolečini drugega, ljudi tolažijo in sprejemajo ne glede na njihove čustvene odzive, vedenje, pretekle izkušnje, sedanje življenje in so do njih povsem nekritični, tolerantni in topli. Kaj pa do sebe? Do sebe žal mnogokrat ostajajo kritični, neprijazni, netolerantni, očitajo si, da niso dovolj, da bi morali narediti še več ali drugače ter celo boljše. Poznan jim je boj ali beg z bolečino in neprijetnimi čustvenimi stanji. Ta beg je včasih zelo subtilen in se kaže v samokritiki in zahtevi do sebe, da morajo biti »močni« in neustrašni. Ali pa v otopitvi doživljanja in notranji apatiji. Včasih od bolečine pobegnejo v navidezno veselje in postanejo »sončki«, ki razveseljujejo druge. Nekateri od lastne bolečine pobegnejo tako, da pretirano premlevajo in si z intelektualnimi poskusi razlagajo svoje počutje.
Obstaja pa alternativa temu pogledu, ki se počasi prebija v družbeno zavest in jo poznajo nekatere stare duhovne tradicije, nekateri eksistencialni terapevtski pristopi in v zadnjem času tretja generacija kognitivno – vedenjske terapije, ti. Terapija sprejemanja in predanosti. Gre za ustvarjanje novega odnosa do lastne bolečine. Odnosa, ki namesto pobega in bojevanja prinaša sočutje, odprtost in sprejemanje bolečine in samega sebe. To omogoča večjo notranjo svobodo, da lahko živimo življenje smiselno v skladu z našimi najglobljimi hrepenenji.
Cilj
Sprejemanje lastnega doživljanja, misli, telesnih občutij in čustev. Priti v stik z lastnim virom sočutja do sebe in svojo bolečino objeti s sočutjem ter na podlagi tega vzpostaviti osebno ravnovesje in prijaznejši ter svobodnejši vsakdan.
Način izvedbe
Preplet teorije in vaj sočutja do sebe ter drugih prijaznih preventivnih tehnik, vključno s sprostitvenimi vajami in vajami čuječnosti, ki bodo potekale v sproščujočem okolju, neposredno ob morju.
Ciljna skupina
Vsi, ki želijo priti v stik s svojo bolečino in jo objeti s sočutjem ter poiskati lastni vir sočutja do sebe ter zaživeti svobodnejše in smiselno v skladu s svojimi vrednotami in hrepenenji.
Časovni obseg
5 dni
1. dan: udeleženci prispejo na Hvar v popoldanskih urah, namestitev, predstavitev programa dela in skupna večerja.
2., 3., 4. dan: program dopoldan in pozno popoldan, vmes kosilo, prosti čas, skupna večerja.
5. dan: odhod po zajtrku.
Obseg strokovnega programa: 18 pedagoških ur.
Število udeležencev
8
Izvajalka
Taja Borštnar, univ. dipl. soc. del., integrativna psihoterapevtka, edukantka seksualne psihoterapije in IMAGO facilitatorka, z opravljenim Brainspotting (1. faza) orodjem za delo s travmo
Termin
15. – 19. junij 2024.
Termin lahko rezervira tudi ustanova za zaključeno skupino svojih zaposlenih.
Kraj
Hvar, Hrvaška. Nastanitev v dveh hišah na samem neposredno ob morju. Spanje v dvoposteljnih sobah s skupno kopalnico v vsaki od hiš.